Hayvancılıkta da varız!

Yenkar Çiftlik, 2019 yılının Temmuz ayında Bursa’nın Yenişehir ilçesinin 675 rakımlı Reşadiye köyünde kurulmuştur.

Yenkar Torunlar Şirketler Grubunun son ve en genç üyesi olan bu şirket, Grubumuzun yer aldığı tüm sektörlerde olduğu gibi en kaliteli ürünleri üretmeyi kendine ilke edinmiştir.

Suffolk cinsi koyunlarımızı 3500 m² açık ve 1000 m² kapalı alanda tamamen doğal bir ortamda yetiştiriyoruz.

Çiftliğimizdeki nitelikli damızlıklar tamamen doğal ortamda ve özenle yetiştirilmiştir.

Çiftliğimizdeki sabit veteriner ile tüm hayvanlarımız sağlıklı bir şekilde ve verimliliği korunarak üretilmektedir.

Suffolk Cinsi Koyun Nedir ?

Tanınmış en etçi koyun ırklarından olan Suffolk koyunu Soutdown ve Norflok koyun ırklarının melezlenmesiyle geliştirilmiştir.  ABD, İngiltere, Avusturalya ve Yeni Zelanda’da melez kesim kuzuları elde etmek için bu koyun ırkının koçları yaygın olarak tercih edilmektedir. Et cinsi koyunların sütü en bol olanı olarak bilinir. Ayak ve meme gibi sorunları yok denecek kadar az görülen koyun ırkında anaç koyunların doğuma uygun yapıları doğumları oldukça kolay hale getirmiştir. Baş ve ayak kısımları siyah, yapağısı beyaz olan koyunlar orta inceliktedir. Örnek yapağılarıyla trikotaj, battaniye, tweed ve flanel kumaş yapımında katkıları bulunmaktadır. Ortalama yapağı kalitesi 54-58 S ‘dir. Bu sayede yapağılarıyla da çeşitli sektörlerde kullanım olanağı elde edilebilmektedir. Her koyunda ortalama 2.5-3kg ağırlığında yapağı verimi bulunur.

Ortalama canlı ağırlıkları 80kg civarında olan Suffolk koyun ırkının ortalama lüle uzunluğu 6-8cm’dir. Ortalama bir batında kuzu sayısı 1.5 olan koyunların etleri aranılan lezzettedir. Ayrıca kesim sonrası karkasta yağ oranı en az olan koyun cinsi olarak araştırmalarda ön sıralarda yerini almıştır. Besi özelliğine ve kesim yaşına bağlı olarak karkas randımanı %50-62 oranında değişkenlik gösterebilir. Kuzulardaki 120.gün sağ kalma oranı %85 iken özel ilgi ve bakımla bu oran %95’e kadar çıkartılabilir. Et ve süt verimi iyi olan Suffolk koyun ırkı pek çok koyun besiciliği yapan işletmenin de tercihleri arasında yerini almıştır.

ÜRÜNLER

Çiftlik Sorumlusu

Emirhan Torun

05323759003

Menü